skip navigation

Fall Softball


2018 Fall Ball teams

10U Waite Park Blue 14U Waite Park Blue
  Head Coach: Stacey Sheetz   Head Coach:  Todd Dingmann
  Asst Coach: Janet Jerzak   Asst Coach: Dani Hennen
           
  Megan French   Ally Breidenbach
  Callie Jerzak   Rachel Dingmann
  Caylee Jordet   Summer Hennen
  Chloe Jordet   Olivia Laudenbach
  Ava Knutson   Shelby Prom
  Kyah Koenig   Sydney Rathbun
  Savannah  Kroll   Hannah Reiter
  MacKenzie Larson   Danica Sarff
  Erynn O'Hara   Onyckah Ulik
  Lainey  Sheetz   Rachel Voit
  Sheridan Stockman   Summer Zamora
  June Streit      
           
10U Waite Park Red 14U Waite Park Red
  Head Coach: Scott Gustin   Head Coach:  Mark Hilsgen
  Asst Coach: Tom Glieden      
           
  Karley Backes   Piper Anderson-Larson
  Isabel Glieden   Lilli  Berger
  Natalie Granowski   Hailey Bingel
  Zoe Gross   Elizabeth Ernst
  Aliina Gustin   Amber Hilsgen
  Anja Gustin   Isabella Keene
  Brooke Kahlhamer   Camryn Kenning
  Amber Kilanowski   Klaire Kiffmeyer
  Kennedy Lewis   Lyndsey Kroska
  Peyton Phillipp   Megan Nierengarten
  Enya Scanlon   Lizzi Peterson
  Emma Stadther   Josephine Voumard
           
10U Waite Park White 16U Waite Park Blue
  Head Coach: Harold Alexander   Head Coach:  Sarah Desotell
  Asst Coach: Theresa Fleege      
           
  Keira  Alexander   Hailey Arnold
  Josie Anderson   Rayna Barry
  Taya Barry   Kayla Bedel
  Brooklyn Diskerud   Jada Borchert
  Isabella Fleege   Catie Gilbertson
  Erika Jansen   Ella Gunderson
  Raegan Lieser   Kailee Jensen
  Isabella  Robins   MacKenna Moon
  Morgan Schneider   Anna Schave
  Bayley Schneider   Katie Schmitz
  Riley Turck   Caylee Snodgrass
  Maggie  Bialke   Anna Steman
           
12U Waite Park Blue 18U Waite Park Blue
  Coaches: Chad Hausmann   Coaches: Noah Klug
    Michelle Voit     Tony Sarff
           
  Ariana Dix   Kami Counter
  Georgia Habedank   Madison Dingmann
  Elise Hausmann   McKenna Gross
  Lola Jacobs   Marissa Martins
  Madilyn Molitor   Grace Rasmussen
  Alyssa Quinn   Jordyn Rudolph
  Ella  Voit   Cassidy Sarff
  Erin Wald   Kaleigh Schuck
  Alexa Welsh   Taylor Woommavovah
  Chloe Williams   Bailey Woommavovah
  Skye  Zamora       
           
12U  Waite Park Red      
  Head Coach: Mike Hennen      
           
  Katie Bialke      
  McKenna Buckentine      
  Samantha Dingmann      
  Hailey Hennen      
  Leah Imdieke      
  Ayla Kissinger      
  Savannah Kuhn      
  Sadie McLean      
  McKenna Mork      
  Skylar Morris      
  Josi Pozorski      
  Loren Thoma      
           

2018 Fall Softball Information

Fall Ball Registration is NOW CLOSED!!  

EMAIL tdinger2312@hotmail.com to see if any openings. 

 

WPBR will participate through Minnesota USA Softball.   http://fastpitch.mnsoftball.com/fallball

Open for all 10U, 12U, 14U, 16U and 18U players.  Fall Ball provides an opportunity for the girls to learn more about the game and expand their skills before the 2019 season.  It offers girls who are thinking about travel softball the opportunity to try it out. For girls already in the travel program, it provides the opportunity to continue playing the game they love. In the fall there are no tryouts for the teams. 

Cost:  $80  (includes T-shirt, practice time, league fee and State gate fee)

Age Levels: Open for all 10U, 12U, 14U, 16U, and 18U

                   (You will play in the age bracket that you will be next year – 2019, age as of Dec 31st, 2018) 

We would like to keep all teams at 11-12 players per team.  This is first come first serve, registration to open July 10th.   There will be NO tryouts.  We would like to give as many girls as possible the opportunity to play and a chance to improve their skills but priority is given to existing Waite Park players.   If it come down to numbers, such as 16 girls signed up at 10U, we will only take the first 12 girls.   We will do our best to try and get everyone to play. 

2018 Fall Ball Schedule:

· August 26th - Week 1

· September 9th - Week 2

· September 16th - Week 3

· September 22nd - Week 4 (10U & 12U)

· September 23rd - Week 4 (14U, 16U, & 18U)

· September 29th - 10U/12U Fall State

· September 30th - 14U, 16U, & 18U Fall State

(5 week commitment, No games Labor Day Weekend)

Game times are either 12:00 and 1:30 or 3:00 and 4:30.

Rules:

  •  Each team plays two games each Sunday/Saturday (8 games total for the first 4 weeks).  The State tournament you would play 2-4 games, those could be all day commitments. 
  •  Free substitution and round robin batting is mandatory, so everyone bats.

 

Field Locations:

  • This will require travel, We will play in the Northwest Division, so typically most of your games will be played within 30-75 minutes of St Cloud
  • Last year our teams played in Elk River, Ham Lake, Coon Rapids, Brooklyn Park, Maple Lake, Princeton, Becker, Big Lake, with the State Tournaments in the Metro area. 

 

Teams will practice at least once a week, but it’s up to each of the teams what they want to do. 

Direct any questions to Todd Dingmann at tdinger2312@hotmail.com or 320-250-6612.

Deadline to register is July 31st!!